بررسی ALM/DevOps با استفاده از راه کار های ارائه شده توسط شرکت مایکروسافت – بخش اول

در سال های اخیر در بخش فرآیند تولید نرم افزار تغییرات زیادی صورت گرفته به عنوان مثال در گذشته مایکروسافت هر چندسال یکبار نسخه جدیدی از محصولات خود را معرفی می کرد ولی در حال حاضر این مساله هر ۳ ماه یکبار رخ می دهد، تعداد خطاها در محصولات این شرکت بسیار کمتر شده، امنیت نرم افزارها ارتقا یافته، این شرکت تا ۳ سال پیش حتی فاقد Unit Test برای محصولات خود بود.

جواب تغییراتی از این قبیل در شرکت هایی مثل Microsoft, Amazon, Oracle, IBM, Twitter اعمال روشی جدید به نام ALM یا DevOps است. با استفاده از این روش ها خط تولید نرم افزار مثل خط تولید شرکت های بزرگ خودرو سازی شد و فرآیندهایی که در آنها توانایی خودکار سازی وجود داشت توسط رایانه ها انجام گرفت در نتیجه نیروی انسانی سازمان زمان بیشتری برای انجام وظایف مهم تر کسب کرد به عنوان مثال در مایکروسافت تمام محصولات دارای Unit Test شدند تا استاندارد تولید نرم افزار در این شرکت ارتقا یابد، در Twitter در هر شبانه روز بیش از ۲۴ بار سرویس این شرکت Publish شد، در آمازون پس از طی فرآیندی مشخص، کد نوشته شده برای هر سرویس  به شکل خودکار Publish شد. هر چقدر ابعاد سیستم های نرم افزاری بزرگتر شدند، نیاز به ساختارهایی برای مدیریت جامع آنها و حذف انسان از فرآیندها بیشتر احساس شد.

 در ایران در سال های اخیر شاهد رشد راهکارهای نرم افزاری از نظر ابعاد بوده ایم ( چه از نظر تعداد کاربر و چه از نظر حجم نرم افزار تولید شده و چه از نظر محیطی که نرم افزار روی آن Deploy می شود )، با گذشت زمان جای خالی روشی جهت تولید و نگهداری صحیح این سامانه ها احساس می شود، در این سری مقالات شما با راهکار ارائه شده توسط شرکت مایکروسافت آشنا خواهید شد.

طبق گزارشات Gartner مایکروسافت یکی از رهبران این حوزه به شمار می آید زیرا برای تمام ابعاد تولید و نگهداری نرم افزار راه حل ارائه نموده است.

 ابزارهایی که مایکروسافت برای پیاده سازی DevOps بهره می برد به شرح زیر هستند:

  • Microsoft Team Foundation Server به عنوان قلب سیستم و یکپارچه کننده تمام زیر سیستم ها
  • Microsoft Visual Studio
  • Powershell
  • Microsoft Test manager
  • Build & Release Agents

ساختار کلی DevOps استک مایکروسافت

در پست های بعدی به شرح کامل این موارد خواهم پرداخت.

Tags:,

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *