سلام بر دنیای اوپن سورس

همونطور که شاید خیلی از همکاران فعال در صنعت it کشورمون بدونن، امسال دیجی کالا در بخش راهکارهای نرم افزاریش ( منظور از راهکار نرم افزاری سایت اصلی دیجیکالا، بخش انبار، مالی، مدیریت محصولات، مرکز فروشندگان و خیلییی بخش های دیگه است) دارای تغییراتی زیادی خواهد بود، که فکر میکنم به زودی نتیجه زحمات دوستان و همکاران ما رو ببینید.

نسخه جاری اکو سیستم دیجی کالا عمدتا بر اساس تکنولوژی های استک مایکروسافت بود، ولی به دلایلی مجموعه دیجی کالا تصمیم گرفت که از تکنولوژی های اوپن سورس برای نسخه بعدی راهکارهای نرم افزاریش استفاده کنه. همین موضوع باعث آشنایی هرچه بیشتر افرادی مثل من با این پلتفرم شد، اول یک مقدار سخت بود ولی به مرور منطق و فرآیندها برام قابل هضم شدن. خیلی علاقه داشتم که راهکارهای CI و CD و DevOps و ALM سمت استک اوپن سورس رو هم یاد بگیرم و باهاشون آشنا شم که ورود Net Core و حرکت مایکروسافت به سمت اوپن سورس هم مزید علت شد.

قبل تر از این وقتی صحبت از مقایسه این دو پلتفرم بود بعضا دوستانی که در زمینه لینوکس بودن فخر خاصی به رقباشون میفروختن و به قولی انگار که کلاس داشت که “بله من لینوکس کار هستم”، خوشحالم که به جواب خیلی از سوال هام رسیدم و خوشحالم که میتونم از هر دو پلتفرم در یک زمان استفاده کنم.

اگر حوصلتون سر رفته و دنبال یک دنیای متفاوت میگردید توصیه میکنم سری به پلتفرم طرف مقابل بزنید، مثل راه رفتن توی مریخ میمونه. و نکته جالب اینه که در اکثر موارد همکاران عزیز از پلتفرم طرف مقابل بی خبر هستن. من چون قبلا در بعضی زبان های برنامه نویسی این تجربه رو داشتم همیشه سعی کردم با دقت در این زمینه فکر و عمل کنم و نقاط قوت و ضعف رو ببینم. (باید به اعصاب خودتون مسلط باشید. 🙂 )

خلاصه اینکه دیجی کالا داره میره به سمت استفاده از یک فریم ورک خاص بر اساس زبان اسکریپت نویسی PHP . تاکید می کنم که لاراول نیست. و درکنار بعضی ابزارهای نام آشنای دیگه مثل redis یک راه کار جامع در حال ایجاد هست.

Tags:, ,

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *